Praskie centrum Medyczne

 

Praskie Centrum Medyczne

ul. Brzeska 12, Warszawa

Infolinia/Rejestracja

604 126 455 lub 22 698 03 76

 

ddd

Borelioza

Praskie Centrum Medyczne to pierwszy w Polsce ośrodek kompleksowo diagnozujący i leczący osoby chore na boreliozę.

Diagnozujemy i leczymy boreliozę według zaleceń amerykańskiego towarzystwa ILADS (International Lyme and Associated Diseases Society)

Blisko 2/3 osób chorych na infekcje odkleszczowe przyznaje, że nigdy nie zauważyło kleszcza lub czerwonej plamy pojawiającej w miejscu ukąszenia przez kleszcza (rumienia wędrującego). A przecież wyłącznie wczesna diagnostyka i prawidłowe rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego wyleczenia choroby i uniknięcia powikłań!
Obecnie stosowane testy diagnostyczne umożliwiają wykrycie infekcji na długo przed przed pojawieniem się odpowiedzi immunologicznej organizmu na dany patogen, czyli nawet po kilkunastu godzinach od zakażenia – ma to kluczowe znaczenie dla efektywności leczenia. Istnieje również możliwość przebadania kleszcza usuniętego z ciała po ugryzieniu na obecność typowych patogenów.

dr Piotr Kurkiewicz   
Internista z I stopniem specjalizacji, kilka lat pracujący w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku. Jeden z lekarzy leczących choroby odkleszczowe w Polsce wg tow. naukowego ILADS, którego jest członkiem. Sam od 1995 r chorujący na neuroboreliozę, z powodu której był wielokrotnie hospitalizowany. Współpracuje z lekarzami zajmującymi się diagnostyką i leczeniem boreliozy głównie z USA, stowarzyszonymi w ILADS. Prowadzi we współpracy m. in. z prof. Nicolson'em z Instytutu Molekularnego w Kalifornii badania nad bakteriami typu L. Ponadto zajmuje się leczeniem zakażeń grzybiczych, chlamydią, mykoplazmą, które niekiedy bardzo trudno odróżnić od boreliozy. Zajmuje sie również leczeniem zespołu przewlekłego zmęczenia czy FIBROMIALGII często wywołanymi boreliozą, mykoplazmozą czy innymi patogenami o tzw formie L. Łączy terapię klasyczną z lekami ziołowymi i minerałami.

 

Poradnik borelioza <--- PORADNIK DR. KURKIEWICZA DLA PACJENTÓW

Uwagi praktyczne dla pacjentów <---Zapalenie stawów/ stawowo-mięśniowe/, choroba reumatyczna, choroba zwyrodnieniowa, fibromialgia lub polimialgia 


Leczenie boreliozy metodą ILADS

Leczenie boreliozy i innych chorób odkleszczowych zgodnie z zaleceniami amerykańskiego towarzystwa naukowego ILADS (International Lyme and Associated Diseases Society). Leczenie jest długoterminowe - stosowana jest przewlekła antybiotykoterapia. Nie da się jednoznacznie określić długości leczenia  - średnio mówi się o pół roku, jednak czas ten może być krótszy lub dłuższy, w zależności od występujących objawów klinicznych. Dodatkowo podczas terapii antybiotykowej należy przestrzegać zaleceń dietetycznych (oszczędzających wątrobę i chroniących m.in. przed rozwojem grzybicy), przyjmować witaminowe suplementy diety, preparaty wzmacniające układ immunologiczny, probiotyki dbające o zachowanie prawidłowej mikroflory jelit oraz preparatów ziołowych wspomagających działanie antybiotyków i wypłukiwanie toksyn bakteryjnych. W trakcie leczenia mogą występować pogorszenia samopoczucia uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności oraz nasilenie istniejących objawów chorobowych - jest to spowodowane toksynami, które uwalniają bakterie zabijane przez przyjmowany antybiotyk. Są to tzw. reakcje Herxheimera (inaczej reakcja Jarischa-Herxheimera lub reakcja Łukasiewicza-Jarischa-Herxheimera). Reakcje te mogą pojawić się w różnych momentach antybiotykoterapii - tuż po rozpoczęciu przyjmowania leków lub dopiero po kilku dniach czy nawet tygodniach.

Doktor nie wdraża leczenia na podstawie testów przesiewowych ELISA (inaczej CLIA) nawet jeżeli są pozytywne.
Do rozpoczęcia leczenia wymagane jest co najmniej badanie metodą Western-Blot lub dokładniejsze jak KKI, LTT lub Elispot.
Jeżeli posiadane badania nie są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia (nie potwierdzają AKTYWNEJ postaci choroby), doktor kieruje na pogłębioną diagnostykę.

W Polsce diagnostyka oraz leczenie metodą ILADS nie jest refundowane - wizyty są odpłatne, a antybiotyki przepisywane są z odpłatnością 100%.

 

FILMY

 

Film Under our Skin - Napisy PL - Pasjonująca opowieść o mikrobach, medycynie i pieniądzach, Under Our Skin, odkrywa nieznaną historię boreliozy, jednej z najpoważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych epidemii naszych czasów. Każdego roku tysiące osób wracają od lekarza niezdiagnozowane lub błędnie zdiagnozowane, często mówi się im, że symptomy choroby są winą ich wyobraźni. Podążając za historiami pacjentów i lekarzy walczących o ich życie oraz utrzymanie, film przekazuje przerażający obraz systemu opieki zdrowotnej i medycznego establishmentu, który zbyt łatwo stawia wyżej zyski  niż dobro pacjentów.

ARTYKUŁY:

 

O kontrowersjach w boreliozie- rozmowa z lek. med. Piotrem Kurkiewiczem

Uwagi praktyczne dla pacjentów

Jak porusza się bakteria boreliozy w organizmie?
Krwiożercze bestie
Przebadał 17 tysięcy kleszczy i nie ma wątpliwości: "Lęk jest uzasadniony"
Poradnik borelioza
Toxoplasma gondii: przez niego koty uwodzą myszy, a ludzie mogą mieć myli samobójcze
Borelioza w ciąży
24-latek-slyszy-diagnoze-jak-wyrok-sm-leczenie-nie-pomagalo-sam-odkryl-pomylke-lekarzy-to-neuroborelioza

Infolinia/Rejestracja

Telefon kontaktowy:
22 698 03 76
604 126 455

Godziny pracy przychodni:


poniedziałek, środa i czwartek:
 
8-16:00

wtorek: 8-14

   piątek : nieczynne do odwołania

sobota i niedziela: nieczynne

Kliknij by wyznaczyć trasę dojazdu

PRZYCHODNIA

PRASKIE CENTRUM MEDYCZNE ul. Brzeska 12, 03-737 Warszawa, Praga Północ (budynek byłego szpitala kolejowego)

Kontakt telefoniczny 604 126 455 oraz 22 698 03 76        Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.